oc

Wypowiedzenie OC – kiedy może być opłacalne?

Twoje ubezpieczenie OC powoli dobiega końca? A może kupiłeś nowy samochód i zastanawiasz się, czy wypowiedzenie OC będzie dobrym rozwiązaniem? Sprawdź, w jakich sytuacjach masz prawo do wypowiedzenia OC i kiedy będzie ono opłacalne.

Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia OC? 

Jedną z najczęstszych sytuacji, kiedy klienci decydują się na wypowiedzenie OC w towarzystwie ubezpieczeniowym jest moment, kiedy polisa się kończy. Nie każdy wie, że w wielu przypadkach OC jest przedłużane automatycznie. Jeśli nie wyślesz ubezpieczycielowi wypowiedzenia OC, polisa będzie trwała przez kolejne 12 miesięcy. Z tego powodu tak ważne jest pilnowanie terminu, kiedy ubezpieczenie wygasa. Być może uda Ci się znaleźć dużo tańsze OC niż to, które oferuje dotychczasowy ubezpieczyciel. Skoro zakres OC jest zawsze taki sam, to po co przepłacać? Kiedy Twoje OC dobiega końca, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeniowej., W ten sposób sprawdzisz, jakie ceny mogą zaoferować Ci inne towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeśli okaże się, że w innej firmie możesz mieć OC o wiele taniej (czasem nawet o połowę), koniecznie złóż wypowiedzenie OC i zawrzyj umowę z naszym ubezpieczycielem. 

Wypowiedzenie OC zakupionego przez telefon lub przez internet

Obowiązujące w Polsce przepisy dopuszczają możliwość rezygnacji z OC, którego zakupu dokonano przez telefon lub przez internet. Można do zrobić w ciągu 30 dni – bez podawania przyczyny swojej decyzji. Jeżeli kupiłeś OC na stronie internetowej ubezpieczyciela lub podczas rozmowy z telefonicznym doradcą, jednak okazuje się, że nie była to najlepsza oferta, możesz złożyć pisemne wypowiedzenie OC. W wielu przypadkach takie rozwiązanie może być bardzo opłacalne, szczególnie jeśli w innej firmie znajdziesz ubezpieczenie, które będzie o wiele tańsze. 

Zakup samochodu – co z ubezpieczeniem?

Jeśli kupiłeś używane auto, które miało ważne OC, musisz pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki. Może się okazać, że będziesz musiał dopłacić do ubezpieczenia, ponieważ składka dla Ciebie będzie wyższa niż dla poprzedniego właściciela.  takiej sytuacji warto sprawdzić, czy inne towarzystwa ubezpieczeniowe nie zaoferują Ci tańszego OC. W tym celu warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej. Wypowiedzenia OC możesz dokonać w dowolnym momencie – składka zostanie naliczona jedynie za ten okres, kiedy auto było objęte ochroną.

Jak złożyć wypowiedzenie OC?

Sposób składania wypowiedzenia OC jest zależny od towarzystwa ubezpieczeniowego. Na stronach internetowych firm możesz sprawdzić, jak zrezygnować z polisy. Najczęściej są to następujące sposoby:

  • pisemne wypowiedzenie OC, przesłane do siedziby firmy ubezpieczeniowej, 
  • rezygnacja poprzez odpowiedni formularz na stronie internetowej, 
  • wysłanie wypowiedzenia OC drogą mailową, 
  • złożenie wypowiedzenia u agenta.

Wypowiedzenie OC – podsumowanie

Istnieje wiele sytuacji, w których wypowiedzenie OC może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Często pozwala ono na spore oszczędności – szczególnie kiedy inne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują o wiele bardziej korzystną cenę składki. Aby upewnić się, ile zapłacisz za OC w innych firmach, skorzystaj z kalkulatora OC – to wygodne narzędzie pozwoli Ci na porównanie cen OC w kilka minut.