oc

Ubezpieczenie OC – na czym polega i dlaczego jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. Każdy posiadacz samochodu jest zobowiązany do posiadania takiej polisy. Niestety, wielu kierowców nadal bardzo niechętnie podchodzi do konieczności zakupu OC. Na szczęście istnieją proste sposoby na obniżenie ceny polisy. Dowiedz się, dlaczego OC jest obowiązkowe i w jaki sposób można płacić mniej za ubezpieczenie swojego auta.

Ubezpieczenie OC – co mówią przepisy?

Zakres ubezpieczenia OC w Polsce regulowany jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnym. Ustawa ta, pochodząca z 22 maja 2003 roku, dokładnie reguluje zakres ubezpieczenia OC. Co bardzo ważne, każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do posiadania takiej polisy. Jej brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami – kwota mandatu za brak OC może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Choć polscy kierowcy przywykli już do konieczności opłacania składek OC, ich rosnące ceny powodują, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, czy OC rzeczywiście jest niezbędne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić sobie, po co właściwie kupujemy ubezpieczenie OC.

OC chroni nie tyle osobę, która wykupiła daną polisę, co raczej innych uczestników ruchu. W razie stłuczki lub wypadku osoba poszkodowana otrzyma pieniądze z polisy sprawcy – wypłacone zostaną przez ubezpieczyciela. Dzięki temu osoba, która spowodowała kolizję, nie musi pokrywać kosztów naprawy pojazdu z własnej kieszeni. W przypadku drobnej stłuczki nie byłoby to tak duże obciążenie dla budżetu, jeżeli jednak doszłoby do trwałego uszkodzenia zdrowia, konieczna mogłaby być wieloletnia rehabilitacja i drogie leczenie. W takich sytuacjach koszty odszkodowania potrafią sięgać nawet kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Właśnie dlatego OC jest obowiązkowe – kiedy dochodzi do wypadku, to nie kierowca płaci odszkodowanie, ale ubezpieczyciel. Jest to zatem ochrona dla wszystkich prowadzących pojazdy – dla kierowców samochodów, pieszych czy rowerzystów.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Jak widać, ubezpieczenie OC nie bez powodu jest obowiązkowe. Jest ono bardzo ważne dla wszystkich uczestników ruchu. Niemniej jednak warto pamiętać, że zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam – nie ma żadnych różnic w ofertach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Z tego powodu warto poszukać najtańszego OC. Jak to zrobić? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora OC. Pozwala on w kilka minut znaleźć bardzo tanie OC, i to bez konieczności wychodzenia z domu. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na tym, aby płacić jak najniższe składki, a jednocześnie nie chcą przeznaczać zbyt wiele czasu na spotkania z agentami ubezpieczeniowymi czy przeszukiwanie ofert na stronach internetowych. W kalkulatorze OC wystarczy kilka minut, aby znaleźć OC tańsze nawet o połowę w stosunku do ofert innych ubezpieczycieli.