oc

System bonus malus – jak wpływa na Twoje ubezpieczenie OC?

Na wysokość składek OC wpływa wiele czynników – towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w ich ustalaniu. To z tego powodu różnice w cenach OC dla tego samego kierowcy mogą przekraczać nawet 1000 złotych. Jednym z czynników, które wpływają na cenę polisy, jest system bonus malus. Sprawdź, na czym polega bonus malus i w jaki sposób może sprawiać, że płacisz więcej za OC. 

Czym jest bonus malus?

Bonus malus to specjalny system, stosowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Pozwala on na przyporządkowanie klientów do określonej klasy szkodowości, a tym samym na wyliczenie odpowiedniej wysokości składki. Zgodnie z systemem bonus malus ceny polisy mogą odpowiednio wzrosnąć lub zmaleć w kolejnym okresie ubezpieczenia. System zwyżek i zniżek w ubezpieczeniu komunikacyjnym jest jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na to, ile zapłacisz za ubezpieczenie swojego samochodu. 

System bonus malus odnosi się do takich czynników, jak wiek kierowcy, bezszkodowość jazdy, historia ubezpieczenia, spowodowane stłuczki, a nawet miejsce zamieszkania i stan cywilny. W przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych zakłada się, że młody kierowca, singiel, mieszkający w Warszawie stanowi dla zakładu ubezpieczeń o wiele większe ryzyko niż kierowca z 30-letnim doświadczeniem za kierownicą, mający żonę i dwójkę dzieci i mieszkający na wsi. Na tym właśnie polega system bonus malus – system zwyżek i zniżek OC dla konkretnych typów kierowców, chalateryzujących się określonymi cechami. 

Różnice w cenach ubezpieczenia mogą być bardzo wysokie

Stosowanie przez towarzystwa ubezpieczeniowe systemu bonus malus sprawia, że różnice w cenach OC mogą być naprawdę wysokie. Zdarza się, że składka dla tego samego auta w przypadku młodszego kierowcy jest nawet dwu– lub trzykrotnie niższa niż dla kierowcy z wieloletnim doświadczeniem. Co prawda jest to w pełni zrozumiałe – podczas podpisywania nowej umowy firmy ubezpieczeniowe muszą liczyć się z pewnym ryzykiem, w ich przypadku z koniecznością wypłacenia odszkodowania. Im wyższe jest to ryzyko według systemu bonus malus, tym droższe będzie ubezpieczenie. 

Jak obniżyć cenę OC?

Pomimo istnienia systemu bonus malus, kierowca może mieć wpływ na cenę OC. Najważniejsza jest oczywiście bezszkodowa jazda – z każdym kolejnym rokiem kierowca otrzyma kolejne 10% zniżek, dzięki czemu cena ubezpieczenia będzie niższa. Należy również pamiętać, że systemy bonus malus w poszczególnych towarzystwach mogą się różnić. To dlatego w jednej firmie OC może być o wiele droższe niż w innej. 

Co zrobić, aby nie przepłacać? Warto korzystać z kalkulatora OC – na podstawie prostych danych dokona on wyliczenia, ile będzie kosztowało OC w różnych firmach ubezpieczeniowych. W ten sposób kierowca może w łatwy sposób stwierdzić, w którym towarzystwie system bonus malus jest dla niego najbardziej korzystny, a cena OC najniższa.