motocykl

OC na motocykl – ile kosztuje i gdzie znaleźć najlepsze ubezpieczenie?

Uwielbiasz jazdę motocyklem? Uważasz, że to rewelacyjna alternatywa dla nudnej jazdy samochodem? Z pewnością motocykl wzbudza o wiele więcej emocji – nie ma co do tego wątpliwości. Mimo to znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia OC na motocykl może sprawić nieco problemów. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze OC dla motocykla – tak aby Twoja maszyna była w pełni chroniona. 

OC na motocykl – ile kosztuje?

Większość kierowców motocykli w Polsce używa ich tylko przez kilka miesięcy w roku – z reguły od wiosny do wczesnej jesieni. Poza tym okresem korzystają z samochodu. W związku z tym mają obowiązek opłacania składki OC na motocykl i na samochód. O ile ceny OC na auto może dość łatwo przewidzieć, o tyle z OC na motocykl nie jest tak łatwo – szczególnie jeśli ktoś ubezpieczenia motocykl po raz pierwszy. 

Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na wysokość OC motocykla, są wypracowane zniżki. Niektóre firmy ubezpieczeniowe respektują zniżki, wypracowane podczas lat bezszkodowej jazdy samochodem, a inne ich nie uwzględniają. Poszukując OC dla swojego motocykla, warto wybrać firmę, które uznaje zniżki. 

Na cenę OC motocykla wpływa wiele czynników:

  • informacje na temat pojazdu – marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, moc silnika, przebieg,
  • dane kierowcy – wiek, historia ubezpieczeniowa i szkodowość lub bezszkodowość jazdy, rok wydania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, stan cywilny.

Na tej podstawie wyliczana jest składka OC na motocykl. Warto porównywać oferty różnych firm ubezpieczeniowych – niektóre z nich oferuję tanie OC dla motocykli, inne o wiele droższe. Z tego powodu wybór pierwszej lepszej firmy może sprawić, że sporo przepłacisz – a tego przecież nie chcesz. 

Ubezpieczenie OC motocykla online?

Niestety, większość dostępnych kalkulatorów OC nie oferuje możliwości wyliczenia składki OC motocykla. Aby poznać cenę ubezpieczenia, należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Wielu posiadaczy motocykli poszukuje informacji na forach internetowych dla pasjonatów tych niezwykłych maszyn. Wypowiadają się na temat tego, ile zapłaciło za OC. Na tej podstawie można przewidywać, jaki będzie przedział ceny OC na motocykl. Oczywiście nic nie zastąpi kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym – tutaj informacja będzie na 100% pewna. 

Jak obniżyć cenę OC motocykla?

Osoby, które płacą OC zarówno za samochód, jak i za motocykl, z pewnością chętnie oszczędzą na ubezpieczeniu. Jednym ze sposobów obniżenia składek jest zakup OC w tej samej firmie – wiele towarzystw oferuje korzystne zniżki osobom, które kupują więcej niż jedną polisę. Podczas poszukiwania OC warto dokładnie dopytać, jaka będzie cena OC motocykla i na jakie zniżki może liczyć. Nie warto korzystać z oferty tych firm, które nie uwzględniają zniżek OC wypracowanych podczas jazdy samochodem – dzięki tym zniżkom składka OC a motocykl może być kilkadziesiąt procent niższa. 

Motocykla używamy tylko przez kilka miesięcy roku, więc warto poszukać jak najtańszego OC – nie ma powodu, aby przepłacać za takie samo ubezpieczenie. W końcu każdy właściciel motocykla doskonale wie, że przy tej maszynie jest o wiele więcej ważniejszych wydatków, dlatego OC powinno być jak najtańsze.