towarzystwa

Jak wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe?

Wybór odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego to bardzo ważna decyzja. W końcu to właśnie wybrana firma będzie odpowiedzialna za ubezpieczenie Twojego samochodu, domu, mieszkania, a nawet zdrowia Twoich bliskich. Dowiedz się, jak wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, które zapewni Ci pełne poczucie bezpieczeństwa. 


Czego oczekujesz od towarzystwa ubezpieczeniowego?

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest precyzyjne określenie swoich oczekiwań. Zależy Ci na ubezpieczeniu samochodu, które będzie miało szeroki zakres – najlepiej, aby było to korzystne cenowo połączenie OC, AC, NNW i Assistance? A może chcesz ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie, które kupujesz na kredyt, abyś mógł cieszyć się pełnym poczuciem bezpieczeństwa? Kiedy będziesz wiedział, czego dokładnie oczekujesz od towarzystwa ubezpieczeniowego, zarówno pod względem zakresu ubezpieczenia, jak i jego ceny, łatwiej będzie Ci znaleźć ofertę, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Wybieraj tylko zaufane firmy

Każdego roku w Polsce powstają kolejne towarzystwa ubezpieczeniowe, które starają się skusić nowych klientów ceną lub dodatkowymi korzyściami. Nawet jeśli oferta wydaje się bardzo konkurencyjna, koniecznie zapoznaj się z opiniami na temat danej firmy. Czasem lepiej jest zapłacić nieco więcej i wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, które cieszy się budowaną przez wiele lat, dobrą opinią. Duża liczba zadowolonych klientów, szczególnie jeśli chodzi o obsługę i wypłacalność odszkodowań przez firmę, to najlepszy wskaźnik jakości. Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź opinie na temat wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego i koniecznie unikaj tych firm, które nie cieszą się zaufaniem. W ten sposób uchronisz się przed późniejszymi problemami, na przykład kiedy będziesz ubiegał się o odszkodowanie.

Sprawdź zakres ubezpieczenia i warunki umowy

Kiedy uda Ci się wybrać jedno lub kilka towarzystw ubezpieczeniowych, na usługi których prawdopodobnie się zdecydujesz, dokładnie sprawdź warunki umowy. Zacznij od zapoznania się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziesz tam listę sytuacji, w których zadziała odszkodowanie. Zwróć uwagę na te, których prawdopodobieństwo wystąpienia jest najwyższe. Przykładem może być ubezpieczenie AC, która zadziała po uszkodzeniu samochodu przez dzikie zwierzęta – jeśli mieszkasz blisko lasu, to dla Ciebie punkt obowiązkowy. Oprócz tego dokładnie przeczytaj warunki umowy. Dzięki temu będziesz wiedział, czego możesz spodziewać się po towarzystwie ubezpieczeniowym i w jakich sytuacjach będziesz mógł liczyć na odszkodowanie.

Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych

Wydaje Ci się, że znalazłeś firmę ubezpieczeniową, której oferta jest idealna dla Ciebie? Być może tak jest, jednak przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź oferty innych towarzystw. Istnieje prawdopodobieństwo, że gdzie indziej znajdziesz tańsze OC i AC albo ubezpieczenie mieszkania, które będzie bardziej korzystne. Warto skorzystać ze specjalnych porównywarek ubezpieczeniowych, które pozwalają na darmowe sprawdzenie ofert wielu towarzystw w jednym miejscu – i to w kilka minut.

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego nie musi być trudny

Choć na rynku istnieje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, wybór tego, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania, nie musi być trudny. Wystarczy, że dokładnie określisz swoje oczekiwania, znajdziesz firmy cieszące się dużym zaufaniem oraz dokładnie zapoznasz się z warunkami ubezpieczenia. Nie zapominaj o porównaniu ofert, szczególnie jeśli szukasz najlepszego ubezpieczenia samochodu w dobrej cenie. Czasem wystarczy poświęcić nieco czasu, aby znaleźć polisę, której cena będzie bardzo korzystna, a zakres szeroki. W końcu o to chodzi – dobre ubezpieczenie ma zapewnić Ci pełne poczucie bezpieczeństwa, jednak nie powinno stanowić zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu.