oc

Jak sprawdzić zniżki OC? Możesz to zrobić w kilka minut!

Zakup ubezpieczenia OC to obowiązek każdego kierowcy, który posiada własny samochód. Niemniej jednak wybór firmy ubezpieczeniowej, w której dokonamy zakupu polisy, może stanowić spore wyzwanie. Różnice w cenach OC potrafią być ogromne. Jednym ze sposobów na ich obniżenie jest wypracowanie zniżek – mogą one obniżyć cenę ubezpieczenia nawet o kilkadziesiąt procent. Dowiedz się, jak sprawdzić zniżki OC. 

Czym są zniżki OC?

Zniżki OC to swego rodzaju rabat, przyznawany kierowcom za bezszkodową jazdę. Przyjmuje się, że każdy rok bezszkodowej jazdy to kolejne 10% zniżek. Maksymalnie można uzyskać 50 lub 60% – w zależności od polityki firmy ubezpieczeniowej. Niestety, zła wiadomość jest taka, że wystarczy jedna drobna stłuczka, aby stracić zniżki OC, wypracowywane przez kilka lat. Wiele firm ubezpieczeniowych pozwala jednak na jedną lub dwie stłuczki w roku, oferując tzw. ochronę zniżek. Nawet jeśli spowodujesz szkodę, nie stracisz tego, co uzyskałeś przez ostatnie kilka lat. 

Jak sprawdzić zniżki OC? Najlepiej u swojego ubezpieczyciela

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie zniżek OC. Jednym z nich jest… zajrzenie do swojego ubezpieczenia komunikacyjnego. W przypadku wielu towarzystw ubezpieczeniowych na kartce z ubezpieczeniem znajduje się informacja o posiadanych przez kierowcę zniżkach. Niekoniecznie muszą one być umieszczone na małym blankiecie, który trzeba nosić przy sobie. O wiele częściej informacja o zniżkach OC znajduje się na pozostałych dokumentach. 

Jeżeli nie możesz znaleźć informacji o zniżkach OC na dokumentach ubezpieczeniowych, skontaktuj się ze swoją firmą ubezpieczeniową. Tam otrzymasz informację na temat tego, jakie zniżki posiadasz. Jeśli doradca nie będzie chciał pomóc Ci telefonicznie, możesz udać się do placówki – z reguły jednak ubezpieczyciele bez problemu podają informację o zniżkach. 

Kolejny, choć o wiele mniej wygodny sposób na to, jak sprawdzić zniżki OC, to uzyskanie wydawanego przez firmę ubezpieczeniową Zaświadczenia o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Niestety, nie ma tam informacji o zniżkach, jednak na podstawie zawartych w dokumencie informacji można wyliczyć je samodzielnie. 

Informację o zniżkach uzyskasz ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Nie udało Ci się uzyskać informacji o zniżkach u ubezpieczyciela? Nic straconego. Kolejny sposób to pobranie zaświadczenia ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby to zrobić, należy zarejestrować się na stronie i uwierzytelnić swoje konto. Nie zajmuje to jednak więcej niż kilka minut. Po tych czynnościach możesz wygenerować raport, w którym będzie zawarta Twoja historia ubezpieczeniowa z ostatnich pięciu lat. To sprawdzony i najbardziej pewny sposób na to, jak sprawdzić zniżki OC. 

Jak sprawdzić zniżki OC – podsumowanie

Zniżki OC mogą w istotny sposób wpłynąć na cenę ubezpieczenia, obniżając je nawet o 50%. Z tego powodu, przed zakupem OC, warto sprawdzić swoje zniżki. Dzięki temu będziesz miał pewność, że towarzystwo ubezpieczeniowe prawidłowo wyliczyło wysokość Twojej składki. Dodatkowo możesz wybrać firmę, która w zamian za zniżki oferuje największe rabaty, a także zapewnia ochronę zniżek – zrobisz to dzięki kalkulatorowi OC, który pomoże Ci wybrać najbardziej korzystną ofertę ubezpieczeniową.