oc

Czym jest wartość odtworzeniowa?

Planujesz ubezpieczenie mieszkania i zastanawiasz się nad dodatkowym ubezpieczeniem dla znajdujących się w nim ruchomości? To dobra ochrona na wypadek takich zdarzeń, jak pożar czy zalanie mieszkania – dzięki odszkodowaniu będziesz mógł odtworzyć mienie do stanu sprzed szkody. No właśnie – czym jest wartość odtworzeniowa nieruchomości?

Wartość odtworzeniowa – co to jest?

O wartości odtworzeniowej mówimy z reguły w kontekście nieruchomości. Kiedy ubezpieczamy nieruchomość na tzw. wartość odtworzeniową, w razie szkody ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić takie odszkodowanie, które pozwoli na odtworzenie wartości sprzed szkody. Oznacza to, że osoba poszkodowana będzie mogła przeprowadzić remont i nabyć odpowiednie sprzęty, które będą porównywalne do tych, które uległy zniszczeniu. Będą to sprzęty i przedmioty tego samego lub podobnego rodzaju – co ważne, nie muszą być identyczne. 

A zatem ubezpieczenie na tzw. wartość odtworzeniową oznacza, że kiedy nasz dom spłonie w pożarze, z pieniędzy z odszkodowania będziemy w stanie wybudować i wyposażyć dom o porównywalnym standardzie. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają w domu sporo drogiego sprzętu i chcą mieć pewność, że w razie pożaru, zalania czy innych sytuacji będą w stanie – dzięki pieniądzom z ubezpieczenia – nabyć porównywalnej jakości sprzęt, bez konieczności dopłacania do niego z własnej kieszeni. 

Jak wyliczana jest wartość odtworzeniowa?

Wartość odtworzeniowa wyliczana jest inaczej niż wartość rzeczywista. Osoba, która decyduje się na ubezpieczenie na wartość odtworzeniową, może liczyć na odszkodowanie, które pozwoli odtworzyć stan nieruchomości sprzed szkody. Oznacza to, że jeśli w mieszkaniu, które spłonęło, znajdował się komputer, lodówka i telewizor o pewnych parametrach, to odszkodowanie pozwoli na zakup sprzętu o takich samych parametrach – bez względu na to, w jakim stopniu zużyty był poprzedni sprzęt. W przeciwieństwie do ubezpieczenia na wartość rzeczywistą, po powstaniu szkody nie jest konieczne przeprowadzenie wyceny zniszczonych przedmiotów. 

Czy warto ubezpieczać nieruchomość na wartość odtworzeniową?

Ubezpieczenie na wartość odtworzeniową z całą pewnością jest bardzo korzystną formą ubezpieczenia. Przede wszystkim, w przypadku wartości rzeczywistej, pieniądze z odszkodowania mogą nie wystarczyć na zakup takiego samego sprzętu – ponieważ wycena uwzględnia stopień jego zużycia. A zatem w przypadku ubezpieczenia ruchomości w mieszkaniu, warto zdecydować się na wartość odtworzeniową. 

Niemniej jednak należy pamiętać, że w tym przypadku składka jest wyższa niż przy ubezpieczeniu na wartość rzeczywistą – dlatego też trzeba dokładnie przeanalizować, który wariant będzie bardziej opłacalny. Jeśli chcesz zapłacić mniej za ubezpieczenie ruchomości, wartość rzeczywista może być lepszą opcją – jednak w razie szkody kwota odszkodowania może być o wiele niższa, przez co nie będziesz w stanie odtworzyć mieszkania czy domu w identycznym standardzie.